بسیاری از سیستم‌های پر سرعت و ظرفیت تولید بالا برای پریفرم‌های PET در بازار وجود دارد. با‌ این حال، ویژگی‌های آن به نیاز شرکت‌های بزرگ در‌ این زمینه پاسخ می‌دهد. سیستم پیش فرض‌های PET از Mir Mir‌ ایتالیا که توسط کارل پلاست در اسپانیا و با همکاری Gefit به نمایش در آمده است، جایگزینی برای سایر شرکت‌ها است.
به دلایل اقتصادی و زیست محیطی، استفاده از بطری‌های یکبار مصرف و ظروف ساخته شده از PET، یا در فرآیندهای تک مرحله‌ای (قالب تزریق- کشش ضربه) یا فرآیندهای دو مرحله‌ای (تزریق، ذخیره سازی و گرم شدن متعاقب آن از پرمورها قبل از دمیدن) در سراسر جهان به ویژه به عنوان جایگزینی برای ظروف شیشه‌ای در حال رشد است.

استفاده از شیشه به معنای در حقیقت هزینه انرژی بالاتر در حین تولید، حمل و نقل، شستشو قبل از استفاده و بازیافت است. علاوه بر‌ این، به دلایل بهداشتی، شیشه را باید با مواد سوزآور شستشو دهید، که یکی دیگر از عوامل منفی شیشه است که ناشی از لزوم شستشوی صحیح پسماندهای شستشو است. در بعضی از کشورها، مانند آلمان، که تولیدکنندگان آب معدنی هستند.
آن‌ها تمایلی به ترک شیشه نداشتند، صنعت تا حدی به بطری‌های پلاستیکی قابل استفاده مجدد روی آورد، اما همچنین مشکلات مربوط به شستشوی آن‌ها وجود دارد، شرکت‌ها را به سمت پذیرش ظروف PET یکبار مصرف راهنمایی می‌کنند.

تطبیق‌پذیری کاملاً واضح استفاده از آن یکی دیگر از استدلال‌هایی است که موفقیت روزافزون بطری‌های PET را توضیح می‌دهد. به عنوان مثال در اسپانیا و انگلستان حتی از آن‌ها برای بسته بندی روغن زیتون نیز استفاده می‌شود.
در‌ ایتالیا مشاهده می‌شود که بازار از شیر تازه و باکیفیت بسته بندی شده در بطری‌های PET استقبال می‌کند و نه تولید کنندگان بی‌شماری نوشیدنی‌های گازدار و نوشابه‌های غیر گازدار که‌ این راه حل را برای بازاریابی مارک‌های خود انتخاب کرده‌اند. سرانجام، بازار بزرگی برای بطری‌های PET در حال حاضر باز می‌شود.

اثبات دیگری درباره قدردانی از‌ این نوع بسته‌بندی‌ها در سراسر جهان توسط تنوع سیستم‌های تولیدی که توسط تولید کنندگان ماشین ارائه شده است، هم برای محصول نهایی و هم برای پریفرم‌ها ارائه شده است.
در هر صورت، بیشتر سیستم‌های تولید پریفرم برای پاسخگویی به نیازهای شرکت‌های بزرگ طراحی شده‌اند. ‌این امر با نگاه کردن به قالب‌های مورد استفاده، بسیاری از آن‌ها با تعداد زیادی حفره به راحتی نشان داده می‌شود: تا 144 حفره در ظرفیت 33،000 پیش فرض از 26 تا 29 گرم در ساعت، که برای ظروف 55 سی سی در نظر گرفته شده است و کمتری پیشرفته‌ای نیست که فناوری آن‌ها از آن استفاده می‌کنند.
همه‌ این‌ها منجر به هزینه‌های بالا برای دستیابی و بهره‌برداری از ‌این خطوط تولید می‌شود که فقط در محصولات بسیار بالا و بسیار استاندارد قابل توجیه است. ‌این به خوبی در بازارهای بالغ‌تر در کشورهای بسیار صنعتی مناسب است. با ‌این حال، برای تولید‌کنندگان بطری‌های کوچک و متوسط، همین‌طور نمی‌توان گفت که‌ این تعداد در بازارهای در حال توسعه در خاورمیانه، خاور دور واقع شده است. اروپای شرقی، آفریقای شمالی و غیره.
در بیشتر موارد،‌ این شرکت‌ها، بطری‌ها و ظروف در ماشین آلات نامناسب تولید می‌کنند، زیرا تولید محدود آن‌ها و تغییرات مکرر در قالب گیری با تکنولوژی بالا و استراتژی تولید بالا که توسط متخصصان ماشین آلات ارائه می‌شود موافق نیستند.

به همین دلیل، تصمیم گرفتند دانش خود را به ترتیب در قالب تزریق و ساخت قالب و ربات متحد کنند. در نتیجه، یک سیستم جمع و جور، همه کاره و کاملاً خودکار برای تولید پریفرم‌ها، برای حجم مناسب تولید و استفاده آسان طراحی شده است. هدف‌ این است که تقاضای تولید کنندگان کوچک و متوسط ​​بطری‌ها و ظروف PET را برآورده سازیم.‌ این خط تولید جدید که از قبل در بازار موجود است با نام PPS) PET Preform System) مشخص می‌شود.

تزریق دوتایی و یک ربات

PPS یک سلول تولیدی کامل است که شامل یک انژکتور دوتایی 280 تنی، یک قالب دونده داغ با 16 یا 24 حفره، یک دستگیرنده دوار 4‌ ایستگاه برای استخراج و خنک کننده، سیستم تبرید، یک واحد خشک کن برای مواد و دستگاه رطوبت زدایی قالب، یک کنترل کامپیوتری متمرکز و یک سیستم مدیریت.
پیکربندی انژکتور و سیستم روباتیک برای استخراج پروفرم و یخچال فریزر به دو نیاز مهم و متناقض هنگام پردازش PET برای پریفرم پاسخ می‌دهد: یک چرخه سریع و یک درمان دقیق از مواد، همراه با یک بازه خنک کننده کافی برای از استحکام مواد اطمینان حاصل کنید. نیاز اول مربوط به بهره وری، بلکه جلوگیری از استالدهید بیش از حد در پریفرم، که می‌تواند ویژگی‌های ارگانولپتیک محصولات بسته بندی شده را تحت تاثیر قرار دهد. دوم اگر بخواهید یک محصول را با مشخصات تنظیم کنید، اجتناب ناپذیر است، اما نباید با چرخه در تضاد باشد.

سیستم تزریق دوگانه انتخاب شده در مقایسه با نیروی بسته شدن دستگاه بزرگ است. در حقیقت، دوک 90 میلی متر (L / D = 24) و یک واحد تزریق Euromap 2707، ویژه PET، فشار و حجم مورد نیاز یک انژکتور 280 تنی را کاملاً برآورده می‌کنند. توانایی بیش از حد پلاستیک شدن، پردازش مناسب پلیمر را فراهم می‌کند و تغذیه مداوم حفره‌های قالب را تسهیل می‌کند.‌
این فاصله بین تزریق‌ها را به حداقل می‌رساند و مواد کاملاً مطابق با برنامه تنظیم می‌شوند، حتی از نظر میزان استالدئید، بسیار پایین تر از مواردی که در آیین نامه بین المللی تصویب شده است. به عبارت دیگر، در حالی که پلیمر با شدت توسط یکی از دوقلوها پردازش می‌شود، دیگری از انژکتور و قالب تغذیه می‌کند و سپس برای پلاستیک سازی برمی‌گردد، بلافاصله با اولین جایگزین می‌شود. چرخه حاصل بسیار سریع و بسیار دقیق است.
هدف از دستگیره چرخشی چهار ‌ایستگاهی است که توسط Gefit ساخته شده و در کناره دستگاه قرار دارد، شامل استخراج قسمت و خنک کننده آن است. خنک کننده پیش ساز در حال حاضر در حفره‌های قالب آغاز می‌شود و قبل از ترک قطعات روی یک نوار نقاله در ربات ادامه می‌یابد. چهار ‌ایستگاه چرخان به طور متناوب در ورودی سریع داخل قالب قرار می‌گیرند تا پرایمرها را بگیرند و آن‌ها را تا خنک نگه دارند.‌ این امر امکان تولید مداوم را فراهم می‌آورد، زیرا در حالی که یکی از گیره‌های ربات دارای پیش فرض‌هاست، یکی دیگر از آن آزاد است و می‌تواند سریعاً توسط گیره عقب جایگزین شود. در پایان چرخه چهارم، اولین گیرنده‌ این ربات قبلاً فرم‌های جامد شده را منتشر کرده تا دوباره با استخراج و خنک کننده شروع شود.
همانطور که گفته شد‌ این سیستم برای شرکت‌های کوچک و متوسط ​​جالب توجه است. به عنوان مثال، با یک قالب 24 حفره‌ای و 26 گرم پیش فریم (برای 500 سی سی کانتینر برای آب معدنی)، دو اسپیندل که با سرعت 60 دور در دقیقه کار می‌کنند، در یک چرخه قالب ریزی کلی ظرفیت پلاستیک سازی 278 کیلوگرم را فراهم می‌کنند. 11 ثانیه که به معنی تولید ساعتی 7،854 پیش فرض است. در تولیدات سه شیفت، ما با تولید 188،509 پریفرم روزانه روبرو هستیم.

فقط یک کنترل

علاوه بر آنچه در حال حاضر توضیح داده شده است، ‌این سیستم با تزریق دوتایی و من بلتر برای خنک کننده نیز به دلیل سهولت در استفاده از آن است. تمام اجزای PPS توسط یک کنسول رایانه‌ای تنظیم شده، مدیریت و کنترل می‌شوند: انژکتور. علاوه بر‌این، تمام تجهیزات کمکی به درایوهای دستگاه وصل می‌شوند و بالعکس. به همین دلیل، هر حادثه‌ای در عملکرد کمکی‌ها یا خود انژکتور توسط PPS شناسایی می‌شود تا زمان را بر‌این اساس تنظیم کند. اگر عملکرد نادرست باشد یا‌ این که قطعات از مشخصات انحراف دارند، کل سیستم به طور خودکار به حالت آماده به کار می‌رود، تا زمانی که پارامترهای صحیح بازیابی نشوند. تمام ‌این مزایا توسط یک چیز جالب دیگر تکمیل شده است: امکان کار با فقط یک انژکتور، حتی برای برنامه‌های مختلف.

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید